Free Shipping on Orders $50+
|
Crescent 8" Side Cutting Solid Joint Pliers are designed for electrical work and made of forged alloy tool steel with spring tempered handles with double dipped non-slip cushion handle grips.
| Foreign Trade Code | 8203206030 |
| UPC | 037103324023 |
| Set | No |
| Overall Length | 8.3125 in |
| Handle Material | Double Dip Cushion Grip |
| Cutting Edge Length | 3/4 in |
| Edge Type/Cut Capacity | Std./11 AWG |
| Application | Electrical |
| Jaw Length | 1-15/32 in |
| Jaw Thickness | 9/16 in |
| Jaw Width | 1-1/8 in |
| Packaging | No |
| Weight (Catalog) | 1.025 lb |
| Item Number | ATG03964 |
|---|---|
| MPN | 508CVNN |
| UPC | 037103324023 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | Crescent |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login