GearWrench 80753 1/2-Inch drive 18mm 12 point standard socket. Socket has "Surface Drive" technology which helps prevent the rounding of fastener corners. Made with the highest quality hard tool steel. Sockets feature large hard stamped identification of size to make it easier to find the desired size. Double line around socket body differentiates SAE sockets from metric sockets. High polish nickel chrome finish for long tool life.
| UPC | 099575807534 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82042000 |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| ASME Specification | B107.5M |
| Fastener Size | 18 mm |
| Drive Type | 12 Point |
| Drive Tang Size | 1/2 in |
| Length Format | Standard |
| Dim. A: Drive End | 0.980 in |
| Dim. C: Overall Length | 1.488 in |
| Dim. F: Length to Shoulder | 0.748 in |
| Dim. D: Bolt Clearance | 0.472 in |
| Dim. E: Wrench Depth | 0.591 in |
| Dim. B: Wrench End | 0.980 in |
| Set | No |
| Item Number | ATG06593 |
|---|---|
| MPN | 80753 |
| UPC | 099575807534 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login