The GEARWRENCH combination wrenches are durable tools for most jobs. They are made from alloy steel with either a full polish or satin finish that resists rust & corrosion. The off-corner loading design on both ends provides a stronger grip on fasteners, reduces fastener rounding, and delivers up to 25% more torque to the fasteners.
The GEARWRENCH combination wrenches are durable tools for most jobs. They are made from alloy steel with either a full polish or satin finish that resists rust & corrosion. The off-corner loading design on both ends provides a stronger grip on fasteners, reduces fastener rounding, and delivers up to 25% more torque to the fasteners. Sizes are stamped on the beam for quick, easy, & permanent identification. The box end is offset 15° for increased access to fasteners
| UPC | 099575816734 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204110030 |
| Overall Length | 9.524 in |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| Fastener Size | 16 mm |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | Long Pattern |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 15 ° |
| End A Drive Type | Open End |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 0.941 in |
| End B Thickness | 0.413 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.291 in |
| End A Thickness | 0.303 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | Metric |
| End B Ratcheting Type | None |
| End B SAE/MET | Metric |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Set | No |
| Item Number | ATG07063 |
|---|---|
| MPN | 81673 |
| UPC | 099575816734 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login