The GEARWRENCH XL X-Beam™ wrenches to give you up to 500% more area for turning the wrench versus a standard wrench handle. The X-Beam™ allows you to apply force to the flat of the wrench, greatly reducing hand fatigue and pain.
We designed the GEARWRENCH XL X-Beam™ wrenches to give you up to 500% more area for turning the wrench versus a standard wrench handle. The X-Beam™ allows you to apply force to the flat of the wrench, greatly reducing hand fatigue and pain. The XL X-Beam™ wrenches are 20% longer than our standard ratcheting combination wrenches, providing improved access and giving you the leverage to tighten or release the most stubborn fasteners. The ratcheting box end is designed to move fasteners with as little as 5°of motion, versus the 30° required for standard wrenches. The wrenches have strong alloy steel bodies with a bright, full polish chrome finish. The ratcheting box end also features our off-corner loading design that grips securely and reduces fastener rounding.
| UPC | 099575852695 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204110030 |
| Overall Length | 12.01 in |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| Fastener Size | 19 mm |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | XL X-Beam™ |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 0 ° |
| End A Drive Type | Open End |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 1.34 in |
| End B Thickness | 0.44 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | Flex |
| End A Width | 1.63 in |
| End A Thickness | 0.37 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | Metric |
| End B Ratcheting Type | Standard |
| End B SAE/MET | Metric |
| End A Fastener Size | 19mm |
| End B Fastener Size | 19mm |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | 19mm |
| Item Number | ATG08490 |
|---|---|
| MPN | 85269 |
| UPC | 099575852695 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login