The GEARWRENCH double box ratcheting wrenches offer two ratcheting box ends on each wrench. They are designed to need as little as 5° to move fasteners versus 30° for standard wrenches.
The GEARWRENCH double box ratcheting wrenches offer two ratcheting box ends on each wrench. They are designed to need as little as 5° to move fasteners versus 30° for standard wrenches. The wrenches are made from a strong alloy steel with a bright, full polish chrome finish. They feature off-corner loading for a better grip on the fastener and reduces fastener rounding. The 0° offset on both ends of the wrench provides greater access to fasteners in the tightest spaces.
| UPC | 082171092220 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204110030 |
| Overall Length | 7.48 in |
| SAE/Metric/Torx | E-Torx® |
| Fastener Size | E14 x E18 |
| Drive Type | E-Torx® |
| Length Format | Standard |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 0 ° |
| End A Drive Type | E-Torx® |
| End A Ratcheting Type | Standard |
| End B Width | 0.354 in |
| End B Thickness | 0.39 in |
| End A Offset Degrees | 0 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 0.849 in |
| End A Thickness | 1.13 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | Torx® |
| End B Ratcheting Type | Standard |
| End B SAE/MET | E-Torx® |
| End A Fastener Size | E14 |
| End B Fastener Size | E18 |
| End B Drive Type | E-Torx® |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | E14 x E18 |
| Item Number | ATG08971 |
|---|---|
| MPN | 9222G |
| UPC | 082171092220 |
| Weight | 0.200000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login