Free Shipping on Orders $50+
|
Made of drop-forged alloy steel for strength and cutting ability. Cutting edges are electronically induction hardened and hand honed. Non-slip steel handle. Long chain nose with fine serrated jaws to make wire loops and bends.
| Foreign Trade Code | 8203206030 |
| UPC | 037103324085 |
| Set | No |
| Overall Length | 6.625 in |
| Edge Type/Cut Capacity | Std./14 AWG |
| Jaw Length | 1-7/8 in |
| Jaw Thickness | 3/8 in |
| Jaw Width | 11/16 in |
| Packaging | No |
| Weight (Catalog) | 0.315 lb |
| Item Number | ATG03979 |
|---|---|
| MPN | 6546NN |
| UPC | 037103324085 |
| Weight | 0.300000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | Crescent |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login