The CRESCENT mechanic's tool sets are professional tool sets contain tools for industrial jobs. They come with durable, full polish Crestoloy® alloy steel ratchets, drive tools, and sockets that are reliable and resist rust and wear. The blow-molded case has a designated spot for each tool.
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| UPC | 037103319555 |
| Set | Yes |
| Drive Type | 12 Point |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Set Piece Count | 12 |
| Finish | Chrome Plated |
| Made in USA | No |
| Set Size Range Min | 7/16 in |
| Set Size Range Max | 1 in |
| Drive Tang Size | 1/2 in |
| Set Included Storage | Blow Mold Case |
| Tooth Count | 60 |
| SKU Overview | The CRESCENT mechanic's tool sets are professional tool sets contain tools for industrial jobs. They come with durable, full polish Crestoloy® alloy steel ratchets, drive tools, and sockets that are reliable and resist rust and wear. The blow-molded case has a designated spot for each tool. |
| Packaging | No |
| Weight (Catalog) | 4.580 lb |
| Contents | 10 Sockets, Ratchet, Extension |
| Item Number | ATG04900 |
|---|---|
| MPN | CSWS11N |
| UPC | 037103319555 |
| Weight | 15.000000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | Crescent |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login