GEARWRENCH offers a broad range of pliers, including tongue and groove, slip joint, and solid joint in a variety of styles. They are made from alloy steel to provide improved strength and durability.

GEARWRENCH offers a broad range of pliers, including tongue and groove, slip joint, and solid joint in a variety of styles. They are made from alloy steel to provide improved strength and durability. Available with either a dual material grip or an easy to clean dipped handle, they are designed for ergonomic comfort during continuous use. We make pliers for gripping, twisting, cutting, stripping, or bending wire and cable in professional, industrial and at-home uses
| UPC | 099575673313 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8203206030 |
| Overall Length | 7.812 in |
| Made in USA | Yes |
| Jaw Thickness | .438 in |
| Handle Color | Black |
| Cutting Edge Length | .438 in |
| Application | Straight |
| Jaw Length | 2.31 in |
| Jaw Type | Chain Nose |
| Jaw Capacity | 2.5 in |
| Wire Cutter | Yes |
| Handle Material | Double Dip Cushion Grip |
| ASME Specification | B107.13M-1996 |
| Spring | No |
| Handle Length | 4.12 in |
| Finish | Clearcoat |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Jaw Width | .813 in |
| Item Number | ATG13304 |
|---|---|
| MPN | 67-331G |
| UPC | 099575673313 |
| Weight | 0.400000 |
| Country of Manufacture | United States |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login