The standard, slim line, and sledge head one-piece types have a durable, hot-cast polyurethane coating which resists chipping or splitting, and is non-marring and non-sparking. The hot-cast polyurethane coating also reduces noise when striking metal.

GearWrench offers a broad line of polyurethane dead blow hammers in ball pein, standard one-piece, slim line one-piece, and sledge head one-piece types, all built with the strength and innovation that define GEARWRENCH. Each hammers' head contains a canister full of steel shot that creates a dead blow effect, sustaining impact, maximizing force, reducing rebound, and absorbing the shock of impact. The handles are reinforced with steel for strength and also feature a knurled texture for improved grip. The flanged back end of the handle won't slip past your grip. The ball pein type has a steel face and pein which allows for conventional use in striking punches and chisels, as well as shaping and straightening unhardened metals. The standard, slim line, and sledge head one-piece types have a durable, hot-cast polyurethane coating which resists chipping or splitting, and is non-marring and non-sparking. The hot-cast polyurethane coating also reduces noise when striking metal.
| Color | Red |
|---|---|
| UPC | 099575695438 |
| Foreign Trade Code | 7326908688 |
| Overall Length | 12.75 in |
| Made in USA | Yes |
| Handle Material | Polyurethane |
| US Federal Specification | GGG-H-33A |
| Head Length | 5.187 in |
| Material | Steel Frame with Full Polyurethane Coating |
| Comfort Grip | Yes |
| Head Weight (Ounces) | 15.2 oz |
| Head Weight (Pounds) | .95 lb |
| Head Finish | Polyurethane |
| Weight - Ounces | 21 oz |
| Dead Blow Type | Slimline |
| Face Diameter | 1.75 in |
| Weight Class | 15.2 oz |
| Dead Blow | Yes |
| Set | No |
| Item Number | ATG05754 |
|---|---|
| MPN | 69-543G |
| UPC | 099575695438 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | United States |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login