Free Shipping on Orders $50+
|
GearWrench Slotted Dual Material Screwdrivers meet or exceeds ASME B107.15. The Tri-Lobe Ergonomic handle offers optimal balance of power and comfort while the tip is made with black oxide for non-slippage and is magnetic.
| UPC | 099575800139 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8205400000 |
| Overall Length | 8.700 in |
| Made in USA | No |
| Handle Size; Diameter X Length | 1.31 in x 4.61 in |
| Tip Style | Slotted |
| Blade Type | Black Oxide Non-Slip |
| ASME Specification | B107.15 |
| Tip Thickness | 0.040 in |
| Blade Diameter | 0.238 in |
| Blade Length | 4 in |
| Tip Size | 1/4 in |
| Set | No |
| Item Number | ATG05880 |
|---|---|
| MPN | 80013G |
| UPC | 099575800139 |
| Weight | 0.300000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login