Free Shipping on Orders $50+
|
The GearWrench Mid-Length Socket range is designed to enhance productivity by offering greater access in difficult applications where a deep socket is necessary but is too long to give the clearance required.
| UPC | 099575831171 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82042000 |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Fastener Size | 1/4 in |
| Drive Type | 6 Point |
| Drive Tang Size | 1/4 in |
| Dim. A: Drive End | 0.46 in |
| Dim. C: Overall Length | 1.25 in |
| Dim. F: Length to Shoulder | 0.64 in |
| Dim. D: Bolt Clearance | 0.18 in |
| Dim. E: Wrench Depth | 0.51 in |
| Dim. B: Wrench End | 0.37 in |
| Set | No |
| Item Number | ATG05956 |
|---|---|
| MPN | 80117S |
| UPC | 099575831171 |
| Weight | 0.200000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login