GearWrench 81683 5/8-Inch x 11/16-Inch flare nut wrench is designed to fit over fuel, brake, hydraulic and other lines that carry fluids and seat on fasteners designed to prevent leakage. Wrenches are standard pattern and have offset open ends to allow for clearance. Flare nut wrenches are made from chrome vanadium steel for strength and have a high polish nickel chrome finish for long tool life.
| UPC | 099575816833 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82041100 |
| Overall Length | 7.614 in |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Length Format | Regular |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 15 ° |
| End A Drive Type | Flare Nut |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 0.441 in |
| End B Thickness | 0.476 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.083 in |
| End A Thickness | 1.197 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | SAE |
| End B Ratcheting Type | None |
| End B SAE/MET | SAE |
| End A Fastener Size | 5/8 in |
| End B Fastener Size | 11/16 in |
| End B Drive Type | Flare Nut |
| Set | No |
| Item Number | ATG07073 |
|---|---|
| MPN | 81683 |
| UPC | 099575816833 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login