Compound joint allows access with minimal handle movement, jaws opens greater distance than the handle for added reach in tight locations Maximum reach without exceeding center point of interferrance Corrosion resistant alloy steel Dual dipped for comfort and grip
| UPC | 099575821073 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8203206030 |
| Overall Length | 13.19 in |
| Jaw Thickness | 0.39 in |
| Handle Color | Black |
| Jaw Length | 2.87 in |
| Jaw Capacity | .312 in |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Jaw Width | 0.68 in |
| Item Number | ATG07214 |
|---|---|
| MPN | 82017 |
| UPC | 099575821073 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login