These long taper punches from GEARWRENCH serve the needs of professionals in a variety of industries. Use these punches for installing or removing pins and shafts, or to align holes in components.
These long taper punches from GEARWRENCH serve the needs of professionals in a variety of industries. Use these punches for installing or removing pins and shafts, or to align holes in components. The punch tips are precision-hardened, but the striking back ends of each punch are softened and tapered to best resist chipping. The surface of each punch features a ground finish to make the laser-etched size labels easier to read, and the hexagonal design fits securely in a punch holder or clamp.
| UPC | 099575822780 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8205595560 |
| Overall Length | 8 in |
| ASME Specification | B107.47 |
| Material | Alloy Steel |
| Stock Size | 3/8 in |
| Point Diameter | 1/8 in |
| Set | No |
| Item Number | ATG07307 |
|---|---|
| MPN | 82278 |
| UPC | 099575822780 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login