The GEARWRENCH hollow shaft nutdrivers have a rubber cushion-grip handle for reduced hand fatigue and improved comfort. The hollow shaft is ideal when working with longer bolts or threaded rods.
The GEARWRENCH hollow shaft nutdrivers have a rubber cushion-grip handle for reduced hand fatigue and improved comfort. The hollow shaft is ideal when working with longer bolts or threaded rods. Full polished chrome shafts resist rust and corrosion and easily wipe clean.
| UPC | 099575827556 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82042000 |
| Overall Length | 7.33 in |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Shaft Length | 3 in |
| Nut End Diameter | 1.42 in |
| Bolt Clearance | 0.437 in |
| Handle Size; Diameter X Length | 1.42 in x 4.33 in |
| Handle Color | Black & Red |
| Handle Material | Acetate with Cushion Grip |
| Blade Type | Hollow Shaft |
| Handle Style | Ergonomic |
| Fastener Size | 7/16 in |
| Magnetic | No |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | 7/16 in |
| Item Number | ATG07521 |
|---|---|
| MPN | 82755 |
| UPC | 099575827556 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login