GearWrench 1/2" Drive 6 Point Impact Sockets are made from chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability and has a manganese phosphate coating to resist corrosion. The off-corner loading design reduces fastener rounding. GearWrench impact sockets have a high visibility laser etched marking making it easy to identify which socket is which.
| UPC | 099575000614 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| ASME Specification | B107.2 |
| Fastener Size | 5/8 in |
| Drive Type | 6 Point |
| Drive Tang Size | 1/2 in |
| Length Format | Standard |
| Dim. A: Drive End | 0.976 in |
| Dim. C: Overall Length | 1.496 in |
| Dim. F: Length to Shoulder | 1.496 in |
| Dim. D: Bolt Clearance | 0.472 in |
| Dim. E: Wrench Depth | 0.433 in |
| Dim. B: Wrench End | 0.976 in |
| Item Number | ATG08038 |
|---|---|
| MPN | 84504N |
| UPC | 099575000614 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login