Free Shipping on Orders $50+
|
1/2" drive hex bit impact SAE socket 11/16". chrome molybdenum alloy steel (CR-MO) for exceptional strength and durability.
| UPC | 099575846397 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| Overall Length | 3.07 in |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| ASME Specification | B107.33 |
| Fastener Size | 11/16 in |
| Drive Type | Hex |
| Drive Tang Size | 1/2 in |
| Length Format | Standard |
| Dim. A: Drive End | 0.98 in |
| Dim. C: Overall Length | 3.07 in |
| Dim. B: Nose Diameter | 0.69 in |
| Dim. D: Bit Length | 0.79 in |
| Dim. E: Length to Shoulder | 0.77 in |
| Magnetic | No |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Material | Chrome Molybdenum Alloy (Cr-Mo) |
| Set | No |
| Packaging | No |
| Weight (Catalog) | 0.38 lb |
| Item Number | ATG08168 |
|---|---|
| MPN | 84639 |
| UPC | 099575846397 |
| Weight | 0.500000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login