Bolt Biter™ is the revolutionary new extraction socket system from GEARWRENCH. We talked with auto mechanics and industrial techs to learn what they hated about existing extraction sockets. Bolt Biter redefines extraction and solves all of their frustrations.
| UPC | 099575847523 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| Overall Length | 1.377 in |
| Width | .622 in |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| Fastener Size | 7- mm |
| Drive Type | Extraction |
| Drive Tang Size | 1/4 in |
| Length Format | Standard |
| Dim. A: Drive End | .456 in |
| Dim. C: Overall Length | 1.377 in |
| Dim. E: Length to Shoulder | .944 in |
| Locking | No |
| Magnetic | No |
| Finish | Black Oxide |
| Height | .704 in |
| Material | Chrome Molybdenum Alloy (Cr-Mo) |
| Set | No |
| Item Number | ATG13458 |
|---|---|
| MPN | 84752 |
| UPC | 099575847523 |
| Weight | 0.200000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login