Gearwrench 3/4" Drive 6 Point Impact Sockets are made from crhome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability and has a manganese phosphate coating to resist corrosion. The off-corner loading desing reduces fastener rounding. GearWrenh impact sockets have a high visibility laser etched marking making it easy to identify which socket is which.
| UPC | 099575847981 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| Overall Length | 2.008 in |
| Made in USA | No |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| ASME Specification | B107.2 |
| Fastener Size | 3/4 in |
| Drive Type | 6 Point |
| Drive Tang Size | 3/4 in |
| Length Format | Standard |
| Dim. A: Drive End | 1.614 in |
| Dim. C: Overall Length | 2.008 in |
| Dim. F: Length to Shoulder | .906 in |
| Dim. D: Bolt Clearance | .469 in |
| Dim. E: Wrench Depth | .281 in |
| Dim. B: Wrench End | 1.122 in |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Set | No |
| Item Number | ATG08231 |
|---|---|
| MPN | 84798 |
| UPC | 099575847981 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login