Gearwrench 3/4" Drive 6 Point Impact Sockets are made from chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability and has a manganese phosphate coating to resist corrosion. The off-corner loading design reduces fastener rounding. GearWrench impact sockets have a high visibility laser etched marking making it easy to identify which socket is which.
| UPC | 099575849862 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204200000 |
| Overall Length | 3.543 in |
| Made in USA | No |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| ASME Specification | B107.33M |
| Fastener Size | 24 mm |
| Drive Type | 6 Point |
| Drive Tang Size | 3/4 in |
| Length Format | Deep |
| Dim. A: Drive End | 1.732 in |
| Dim. C: Overall Length | 3.543 in |
| Dim. F: Length to Shoulder | 2.244 in |
| Dim. D: Bolt Clearance | .689 in |
| Dim. E: Wrench Depth | .547 in |
| Dim. B: Wrench End | 1.508 in |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Set | No |
| Item Number | ATG08394 |
|---|---|
| MPN | 84986 |
| UPC | 099575849862 |
| Weight | 1.000000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login