The GEARWRENCH ratcheting combination wrenches are the original patented ratcheting wrench! The ratcheting box end is designed to need as little as 5° to move fasteners versus 30° for standard wrenches.
The GEARWRENCH ratcheting combination wrenches are the original patented ratcheting wrench! The ratcheting box end is designed to need as little as 5° to move fasteners versus 30° for standard wrenches. The wrenches are made from strong alloy steel with a bright, full polish chrome finish. The ratcheting box end features off-corner loading for a better grip on the fastener and reduces fastener rounding.
| UPC | 082171851223 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82041100 |
| Overall Length | 10.83 in |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Fastener Size | 11/16 in |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | Extra Long |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 0 ° |
| End A Drive Type | Open End |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 1.27 in |
| End B Thickness | 0.42 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.49 in |
| End A Thickness | 0.36 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | SAE |
| End B Ratcheting Type | Standard |
| End B SAE/MET | SAE |
| End A Fastener Size | 11/16 in |
| End B Fastener Size | 11/16 in |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | 11/16 in |
| Item Number | ATG08450 |
|---|---|
| MPN | 85122D |
| UPC | 082171851223 |
| Weight | 5.000000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login