Free Shipping on Orders $50+
|
S-Shape wrenches provides ease in getting around tough obstacles. Ratcheting Box-End needs as little as 5º to move fastener vs. 30º for standard box end wrenches.
| UPC | 082171852329 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 82041100 |
| Overall Length | 8.114 in |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| Fastener Size | 15mm x 17 mm |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | Standard |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 0 ° |
| End A Drive Type | 12 Point |
| End A Ratcheting Type | Reversing |
| End B Width | 1.201 in |
| End B Thickness | 0.39 in |
| End A Offset Degrees | 0 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.307 in |
| End A Thickness | 0.421 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | Metric |
| End B Ratcheting Type | Reversing |
| End B SAE/MET | Metric |
| End A Fastener Size | 15mm |
| End B Fastener Size | 17mm |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | 15mm x 17mm |
| Item Number | ATG08477 |
|---|---|
| MPN | 85232 |
| UPC | 082171852329 |
| Weight | 0.500000 |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login