Gearwrench Original ratcheting wrenches combine the speed of a ratchet with the access and control of a wrench. They offer the ease of 5 degrees of movement to turn fasteners, versus 30 degrees on standard combination wrenches.
Gearwrench Original ratcheting wrenches combine the speed of a ratchet with the access and control of a wrench. They offer the ease of 5 degrees of movement to turn fasteners, versus 30 degrees on standard combination wrenches. The small ratcheting box end head design enables access to tight spots where a ratchet won't fit. The open end allows for easier access on tough to reach spots, making jobs go faster and easier.
| UPC | 082171091193 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204110030 |
| Overall Length | 9.764 in |
| SAE/Metric/Torx | Metric |
| Fastener Size | 19 mm |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | Standard |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 0 ° |
| End A Drive Type | Open End |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 1.339 in |
| End B Thickness | 0.441 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.626 in |
| End A Thickness | 0.374 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | Metric |
| End B Ratcheting Type | Standard |
| End B SAE/MET | Metric |
| End A Fastener Size | 19 mm |
| End B Fastener Size | 19 mm |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Set | No |
| Size | 19 mm |
| Item Number | ATG08938 |
|---|---|
| MPN | 9119 |
| UPC | 082171091193 |
| Weight | 0.100000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login