The reversible ratcheting combination wrenches from GEARWRENCH are a staple for every tool box. The flush-mounted reversing lever allows the user to switch motion left to right without needing to remove the wrench from the fastener increasing productivity.
The reversible ratcheting combination wrenches from GEARWRENCH are a staple for every tool box. The flush-mounted reversing lever allows the user to switch motion left to right without needing to remove the wrench from the fastener increasing productivity. The 15° offset on the ratcheting box end allows for greater knuckle clearance and safer access to the fasteners. The ratcheting box end is designed to need as little as 5° to move fasteners versus 30° for standard wrenches and features off-corner loading for a better grip on the fastener and reduces fastener rounding. The wrenches are made from strong alloy steel with a bright, full polish chrome finish.
| UPC | 082171095306 |
|---|---|
| Foreign Trade Code | 8204110030 |
| Overall Length | 8.087 in |
| SAE/Metric/Torx | SAE |
| Fastener Size | 5/8 in |
| Drive Type | 12 Point |
| Length Format | Standard |
| Tooth Count | 72 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End B Offset Degrees | 15 ° |
| End A Drive Type | Open End |
| End A Ratcheting Type | None |
| End B Width | 1.201 in |
| End B Thickness | 0.406 in |
| End A Offset Degrees | 15 ° |
| End B Joint Type | None |
| End A Width | 1.358 in |
| End A Thickness | 0.346 in |
| End A Joint Type | None |
| End A SAE/MET | SAE |
| End B Ratcheting Type | Reversing |
| End B SAE/MET | SAE |
| End A Fastener Size | 5/8 in |
| End B Fastener Size | 5/8 in |
| End B Drive Type | 12 Point |
| Material | Alloy Steel |
| Set | No |
| Size | 5/8 in |
| Item Number | ATG09019 |
|---|---|
| MPN | 9530ND |
| UPC | 082171095306 |
| Weight | 0.800000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | GearWrench |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login