Wiss A11N Snips cut straight and wide curves (when trimming light gauge stock), and are best used for plumbing, heating, air coditioning and roofing trades. Wiss snip blades are of finest quality steel, and are individually hand edged for maximum cutting efficiency.
| Blade Length | 2-1/4 in |
|---|---|
| Cutting Capacity | 24 Gauge Low Carbon Steel |
| Tool Length | 9-3/4 in |
| Weight (Catalog) | 1.54 lb |
| Item Number | ATG10849 |
|---|---|
| MPN | A11N |
| UPC | 037103213921 |
| Weight | 1.540000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | Wiss |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login