The Wiss 12-1/2 in. straight pattern cushion grip tanner’s snips cuts straight and wide curves (when tri miming light gauge stock). They snips can be used for plumbing, heating, air conditioning and roofing trades. The blades are individually hand edged for maximum cutting efficiency.
| Blade Length | 3 in |
|---|---|
| Cutting Capacity | 20 Gauge Low Carbon Steel |
| Tool Length | 12-1/2 in |
| Weight (Catalog) | 2.21 lb |
| Item Number | ATG10852 |
|---|---|
| MPN | A9N |
| UPC | 037103213938 |
| Weight | 2.210000 |
| Country of Manufacture | China |
| Brand | Wiss |
| Free Shipping | Free Shipping on $50+ Order |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login